,

Aktualności 27.09.2012 | wyświetlenia: 1379

Wysoka - bezpieczeństwo na drodze

Poniźej prezentujemy list jaki dotarł do naszej redakcji:

"(nie)Wysoka – (nie)Bezpieczna
Każdy z nas jest użytkownikiem nie tylko dróg, ale i całej otaczającej infrastruktury, a każda posiada właściciela. Nie byłem, więc zaskoczony, kiedy w Wysokiej Zarządca Dróg rozpoczął odnawianie sygnalizacji poziomej. Na czarnym tle nowe białe pasy prezentują się naprawdę pięknie. Współgrają też z istniejącymi znakami ograniczającymi prędkość do 40 km/h na wybranych odcinkach 

Tymczasem na ulubionej trasie rowerowej, trasie spacerów Naszych rodzin i wreszcie trasie po której Nasze dzieci idą na przystanek ,,szkolnobusowy’’ nastąpiły zmiany zarówno w prędkości jak i w miarodajnym natężeniu ruchu. W ostatnich latach w związku ze znaczną rozbudową Naszej oraz sąsiednich miejscowości w znaczący sposób zwiększyło się natężenie ruchu pojazdów na trasie : - z ulicy Gen. Kutrzeby – ul. Lipowa – kierunek Karwiany /Komorowice - z ulicy Gen. Kutrzeby – ul. Chabrowa – kierunek – Wrocław/Bielany Wrocławskie, gdzie pomimo ustawienia wspomnianych znaków ograniczenia prędkości wartość ta nie jest przestrzegana. Z pomiarów przeprowadzonych przez jednego z mieszkańców na wyznaczonym odcinku ulicy Chabrowej [ od sklepu Malinka do skrzyżowania z ulicą Lipową średnia prędkość pojazdów wynosiła 56 km/h. Na odcinku od skrzyżowania Chabrowa / Lipowa w kierunku Komorowice prędkości pojazdów wynosiły odpowiednio: - dla samochodów wjeżdżających od strony Komorowic – 71 km/h - dla samochodów wjeżdżających na ulicę Lipową od strony ul.Gen. Kutrzeby – 64 km/h. 

Nadmierna prędkość pojazdów powoduje nie tylko wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia poważnego wypadku, ale także w znaczący sposób wpływa na wzrost natężenia hałasu w odniesieniu do bliskości zabudowy mieszkaniowej, co w przypadku istotnej zmiany warunków użytkowania drogi powinno zmierzać do tego, aby w otoczeniu drogi jej obliczeniowe poziomy hałasu powodowane ruchem na drodze nie przekraczały wartości dopuszczalnych określonych w przepisach prawnych np. Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie Dz.U.1999.43.430 wraz z późniejszymi zmianami oraz Rozporządzania Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku Dz.U.07.120.826. 

Uważam, że przeprowadzenie badania i oceny związanej z oddziaływaniem drogi na środowisko jest mało prawdopodobne, bo nawet, jeśli poziomy hałasu i wibracji przekraczają wartości dopuszczalne to urządzenia ochrony przed hałasem i wibracjami, które mogą być zastosowane nawet po wybudowaniu drogi w każdym wypadku stwierdzenia przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu są po prostu drogie i pewnie nijak by się to miało do istniejącej zabudowy mieszkaniowej[chyba, że myślimy o szklanych ekranach]. Natomiast gdyby zaprojektować i wyposażyć kluczowe odcinki dróg w progi zwalniające prędkość pojazdów, to w rezultacie znacząco zmniejszyłoby się nie tylko natężenie hałasu, jako ubocznego skutku nadmiernej prędkości, ale i wymusiłoby ograniczanie prędkości pojazdów prowadzonych przez ich ograniczonych właścicieli. 

List wysyłam do redakcji, może zanim ktoś zginie, Nasz samorząd ruszy głową. 
Autor"

Informacja od redakcji: zapraszamy do zgłaszania w komentarzach, gdzie jeszcze jest uciążliwy szybki ruch i progi zwalniające byłyby wkazane. Może gmina coś z tym zrobi.

Komentarze wyraź swoją opinię

  • 27.09.2012 13:13 Autor: Mariusz

    Podobnie jest w Królikowicach - ulica Długa. Ograniczenie standardowe 50km/h a chyba NIKT tyle nie jedzie. Średnio ciezarowki jada po kolo 100km/h, nie mowiac o osobowych. Jest dluga prosta i az strach przejsc na druga strone! Droga podobno jest juz gminna (wczesniej powiatowa) i chyba mozna tez zamontowac ze 2-3 progi zwalniajace.

  • 27.09.2012 16:06 Autor: aa

    do gminy trzeba napisać pismo , opisać sytuacje zebrać podpisy mieszkańców i pewnie gmina coś tym faktem zrobi
    W kobierzycach tak zrobiliśmy

Dodaj komentarz

Zamieszczone powyżej opisy są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu kobierzyce24.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.