,

Artykuły 17.04.2018 | wyświetlenia: 2183

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Analiza, którą banki i instytucje udzielające pożyczek traktują priorytetowo, łączy bowiem kilka elementów. Dopiero ich kompilacja pozwala specjalistom ocenić realną sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy. Zdolność kredytowa jest więc swoistym zbiorem danych umożliwiających dogłębną weryfikację możliwości spłaty kredytu.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Choć wydaje się, że sprowadza się ona wyłącznie do bilansu comiesięcznych przychodów i wydatków, jej zakres jest szerszy. Podstawowa analiza to rzeczywiście zestawienie obejmujące m.in.:

 • regularne dochody - zarówno z umowy o pracę jak i innych źródeł
 • comiesięczne koszty utrzymania (np. czynsz, media, inne obligatoryjne wydatki)
 • aktualne zadłużenie (limity kart kredytowych, ewentualne poręczenia)

Zestawienie tych danych pozwala na wstępną ocenę zdolności kredytowej - odpowiada na pytanie, czy potencjalny klient jest w stanie każdego miesiąca odłożyć określoną kwotę na spłatę raty zadłużenia. Zarówno banki jak i wszelkie firmy pożyczkowe weryfikują zdolność pod kątem konkretnych danych, które mogą wpływać na podwyższenie lub obniżenie ryzyka kredytowego. Są to m.in.:

 • wiek pożyczkobiorcy
 • status cywilny; kwestie rodzinne - np. liczba dzieci
 • kwestie mieszkaniowe pod kątem własności lokalu
 • majątek - zarówno aktywa jak i pasywa
 • wykształcenie
 • staż pracy oraz doświadczenie - np. zajmowane stanowisko

Odrębną kwestią jest wiarygodność kredytowa pożyczkobiorcy. Pozytywne doświadczenia z przeszłości uwiarygodniają daną osobę, natomiast problemy ze spłatą mogą zaufanie banku lub firmy pożyczkowej znacząco ograniczyć. Wszelkie udokumentowane próby sfałszowania danych lub np. wysokości zarobków to praktycznie przekreślenie szans na to, by otrzymać kredyt.

Zdolność kredytowa jest więc połączeniem bieżących przychodów, sytuacji pożyczkobiorcy oraz jego historii. Dla symbolicznego Wiśniewskiego składającego wniosek, każdy z tych elementów musi być równie istotny.

Zwiększenie zdolności kredytowej

Co jednak wspomniany Wiśniewski ma zrobić, jeśli decyzja kredytowa jest negatywna ze względu na niską zdolność kredytową? Jest kilka sposobów na to, by poprawić swoją ocenę w kontekście zaciąganej pożyczki. To m.in.:

 • Podwyższenie dochodów lub zmiana formy zatrudnienia

Większe wynagrodzenie to lepsza zdolność; warto postarać się więc o np. umowy o dzieło lub zlecenia pokazujące możliwość dodatkowego zarobkowania. Korzystnie wpłynie na to również nowa forma umowy - np. zmiana z czasowej na stałą..

 • Zmiana systemu spłaty

Wizja rat, które z każdym miesiącem stopniowo spadają jest z pewnością kusząca. Po początkowym wyzwaniu, pozostały okres pożyczki wydaje się być znacznie łatwiejszy w obsłudze. Owszem - ale z punktu widzenia banku kluczowa jest wysokość pierwszych rat. To one są pewnym wyznacznikiem do oceny kredytowej. Jeśli są za wysokie, wniosek zostanie odrzucony. Zmiana kredytu na równie raty kapitałowo-odsetkowe to bez wątpliwości większe szanse na pozytywną weryfikację.

 • Rezygnacja z karty kredytowej

Często bywa nieprzydatna i używana sporadycznie, ale dostępny za jej pomocą limit jest na tyle znaczący, że w ostatecznym rozrachunku obniża ocenę kredytobiorcy. Karta ma wpływ na ocenę nawet wtedy, jeśli wykorzystywana jest tylko okazjonalnie.

 • Czas kredytowania

Krótki okres pożyczki to wyższe raty - czasami zbyt duże, by zdolność kredytowa była do zaakceptowania. Wystarczy przedłużenie terminu spłaty kredytu, a sytuacja się zmieni. Trzeba jednak pamiętać, że jest to równoznaczne z większym kosztem obsługi pożyczki.

Biuro Informacji Kredytowej to kompleksowe zestawienie danych o pożyczkach. Zła historia obniża możliwość uzyskania kredytu. Jeśli pojawiły się niespodziewane problemy, sprawdź BIK pod kątem posiadanych przez ten rejestr danych - być może informacje trzeba skorygować na Twoją korzyść.

Kluczowa - w przypadku zwiększenia zdolności kredytowej - jest aktywność. Stosunkowo niewielki zabieg - chociażby rezygnacja z karty kredytowej lub przedłużenie okresu spłaty może szybko i bezproblemowo zakończyć problem z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak poprawić swoją zdolność kredytową? Odwiedź serwis porównujący pożyczki przez Internet - Łowca Chwilówek.

Komentarze wyraź swoją opinię

Dodaj komentarz

Zamieszczone powyżej opisy są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu kobierzyce24.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.